Składniki naturalne w kosmetykach – PROPOLIS

Jedną z niedocenianych substancji w kosmetykach naturalnych jest propolis, produkowany od tysięcy lat przez pszczoły, a zbadany całkiem niedawno, bo dopiero w latach 70 XX wieku.  

Czym jest propolis? 

Propolis to gęsta substancja powstająca z wydzieliny pączków drzew liściastych oraz żywic drzew iglastych. Pszczoły przerabiają je modyfikując ich właściwości chemiczne i biologiczne. W ulu ta żywiczna, aromatyczna substancja jest materiałem budulcowym, służy jako ochrona przed zmianami atmosferycznymi oraz jako element porządkowy.

W każdym rejonie świata może on mieć inny skład chemiczny co jest podyktowane zarówno rodzajem roślin jak i czasem, kiedy pszczoły dokonują zbioru oraz zanieczyszczeniem środowiska w danym rejonie.  Większość związków w propolisie jest taka sama, dlatego można założyć że różni się on ilościowo, a nie jakościowo. Kolor i zapach też jest różny, w zależności jakie rośliny są głównym składnikiem w jego produkcji.  

Z czego składa się propolis? 

Główne składniki propolisu to:

  • żywice roślinne i substancje balsamiczne (45-60%),
  • woski (25-30%),
  • olejki eteryczne i związki aromatyczne (do 10%),
  • flawonoidy ( do 10%)
  • oraz pyłek kwiatowy ( 5 – 10%).

Reszta składników to:

  • garbniki,
  • domieszki mechaniczne,
  • polisacharydy,
  • mikro- i makroelementy (sód, potas, wapń, chlor, stront, lit, bar, żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, mangan, krzem, selen),
  • a także witaminy (prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina C, D, E).

Propolis może nas przenieść w egzotyczne kraje, gdyż zazwyczaj wydziela bardzo przyjemny, cytrusowo-korzenny zapach.  Jego barwa w zależności od składu drzew może być czerwono-brązowa, bursztynowa, brązowa, pomarańczowa, zielonkawa a nawet czarna. 

Propolis to kruche grudki, które pod wpływem temperatury zmieniają swoją konsystencję, w bardziej plastyczną, a przy 70°C mogą nawet upłynnić się. 

Propolis substancja roślinna czy zwierzęca? 

Od stuleci trwają rozważania nad tym pytaniem. W Starożytności uważano, że jest to produkt  pochodzenia roślinnego, chociaż zdarzali się już wtedy zwolennicy teorii iż jest to produkt roślinno-zwierzęcy. Rozwój technologii, badania laboratoryjne oraz obserwacje potwierdziły, że propolis, to produkt pochodzenia roślinnego (żywice i związki w nich zawarte są zbierane z drzew np. topoli, olchy, brzozy, dębu) powstający przy udziale pszczół (dodają one wosk i wydzieliny gruczołowe). 

Propolis zawiera kilkadziesiąt substancji, które są aktywne biologicznie, przez co jest bardzo dobrym lekarstwem na schorzenia  związane z problemami skóry. Jest niezastąpiony w pielęgnacji. Od wieków jest znane jego bardzo dobre działanie na trudno gojące się rany, oparzenia czy liszaje. 

PROPOLIS ma niezwykłe miejsce w kosmetologii.

Dzięki właściwościom antybakteryjnym jest stosowany w maściach i kremach do pielęgnacji cery trądzikowej, zapobiega powstawaniu przebarwień i wyprysków. Jest nieocenionym składnikiem produktów kosmetycznych dla skóry wrażliwej dzięki właściwościom oczyszczającym i ujędrniającym. Przemysł kosmetyczny znalazł zastosowanie dla propolisu w maseczkach, tonikach, kremach, a także płynach do kąpieli i olejkach do masażu. Jego zapach odpręża, a zabiegi z wykorzystaniem produktów z propolisem są kojarzone jako rozluźniające. 

PRODUKTY DLA PSZCZÓŁ

Część dochodu ze sprzedaży wybranych naturalny kosmetyków i ekologicznych produktów przeznaczamy na ochronę pszczół.


Uwaga alergia! 

Bogactwo substancji aktywnych sprawia, że propolis jest uznawany za jeden z alergenów. Produkty zawierające ten składnik mogą uczulać w wyniku tzw. alergii krzyżowej osoby wrażliwe na pyłki niektórych drzew i krzewów np. topoli, brzozy. Reakcje alergiczne objawiają się zaczerwienieniem bądź swędzeniem skóry.

Propolis jest źródłem aktywnych substancji, który jeżeli będzie dobrze dobrany, stanie się nieodzownym przyjacielem każdej kobiety, która dba o pielęgnację. Propolis jak i inne substancje naturalne w ostatnich latach jest coraz bardziej ceniony przez zwolenników zdrowego stylu życia. Jeżeli będziemy stosować go regularnie i konsekwentnie na pewno już niedługo zauważymy  poprawę odporności organizmu oraz to ze nasza skóra nabierze blasku, a ewentualne blizny zostaną w dużej mierze zaleczone.

Jak już wiemy, propolis ma bardzo dobre działanie na nasz organizm i kondycję skóry, dlatego możemy określić go nieocenionym darem pszczół dla ludzkości.

Monika Blezień – Ruszaj

BeautyEko by Monika B-R

beautyekombr@gmail.com