Ile zaoszczędzisz na wielorazowych płatkach kosmetycznych?

Płatki kosmetyczne to jeden z pierwszych produktów, które powinno wymieniać się na wielorazowe. Dlaczego i ile pieniędzy dzięki takiej zmianie możesz zaoszczędzić?

Wymiana jednorazowych produktów na wielorazowe to nie tylko właściwy ruch w kierunku ochrony środowiska i ograniczenia śmieci. Jest to również oszczędność pieniędzy, co nie jest takie oczywiste, zwłaszcza na początku swojej drogi w kierunku zero waste. W tym artykule spróbuję Cię przekonać, że inwestycja w wielorazowe płatki kosmetyczne to tak naprawdę oszczędność pieniędzy.

Osobiście przerzuciłam się na wielorazowe płatki kosmetyczne dwa lata temu. Opisuję swoje doświadczenia, chociażby z praniem płatków, ale również podaję wyliczenia, ile pieniędzy zaoszczędziłam.

Ile pieniędzy można zaoszczędzić używając wielorazowych płatków kosmetycznych?

Co to są wielorazowe płatki kosmetyczne, z czego są zrobione i do czego możesz ich używać?

Jeżeli znasz odpowiedź na pytanie z nagłówka, to możesz ominąć ten i następny akapit i przejść do kolejnego, gdzie podaję dokładnie ile pieniędzy zaoszczędziłam przez rok 😉

Z czego zrobione są wielorazowe płatki kosmetyczne i do czego ich używać?

Zacznijmy od samego początku. Wielorazowe płatki kosmetyczne to skrawki materiału (zazwyczaj bawełnianego lub bambusowego) obszyte po brzegach. Z jednej strony często wykończone są frotą, czyli tkaniną z mini pętelkami. Produkt ten nadaje się do użytku wielorazowego, wystarczy go wyprać w pralce. Do zestawu płatków kosmetycznych bardzo często dołączane są woreczki do prania.

Wielorazowych płatków kosmetycznych używamy do demakijażu, aplikacji olejów, toników oraz do mycia twarzy. Miękka strona płatków doskonale nadaje się do demakijażu (używam jej do oczu) i aplikacji olejów, natomiast szorstka strona może służyć jako peeling mechaniczny skóry twarzy.

Jeżeli płatki kosmetyczne są wielorazowe… to jak je prać? Czy ich pranie nie zniszczy ubrań?

Po każdym demakijażu wielorazowe płatki kosmetyczne muszą zostać wyprane, aby móc je wykorzystać kolejny raz. Po użyciu płatki najlepiej trzymać w woreczku do prania w przewiewnym miejscu. Nie można dopuścić do tego, aby utrzymywała się na nich wilgoć. Nie przejmuj się, że po demakijażu płatki będą czarne (od tuszu, kredki), brązowe (od pudru), czy jeszcze w innym kolorze (od cieni do powiek). Zamknięty woreczek z brudnymi płatkami można bez problemu dorzucić do każdego prania.

Szczerze przyznam, że gdy pierwszy raz użyłam wielorazowych płatków, miałam ogromne obawy, czy resztki makijażu nie ubrudzą ubrań podczas prania. Osobiście na co dzień maluję się dosyć mocno (tusz do rzęs + czarna kreska), więc i na płatkach sporo tego zostaje. W dodatku demakijaż wykonuję przy użyciu mieszanki hydrolatu z olejem. Jednak zaryzykowałam i teraz wielorazowe płatki piorę nawet z białą pościelą. Oczywiście po praniu moja pościel nadal jest biała 🙂

Ile kosztują wielorazowe płatki kosmetyczne?

Ile możesz zaoszczędzić i właściwie ile kosztują wielorazowe płatki kosmetyczne?

Rozumiem, że ze względów finansowych trudno przerzucić się na produkty wielorazowe. Sama z każdą taką zmianą mam wątpliwości, czy naprawdę warto? Dlaczego tak jest? Wielorazowe produkty po prostu wydają się drogie.

Paczka jednorazowych płatków kosmetycznych 60 szt. to koszt około 2,50 zł (czyli 4 gr/szt.).

Komplet wielorazowych płatków kosmetycznych 5 szt. (z woreczkiem) to koszt około 30 zł (to jest 6 zł/szt.).

Już na pierwszy rzut oka okazuje się, że jednorazowe produkty są o wiele tańsze. Przejdźmy jednak do kalkulacji opartych na moim dwuletnim doświadczeniu z wielorazowymi płatkami kosmetycznymi.

Codziennie do demakijażu lub do mycia twarzy zużywam 2 płatki kosmetyczne. To aż 730 szt. rocznie, czyli 29,20 zł rocznie przy użyciu jednorazowych produktów oraz 30 zł dla wielorazowych. Na tym nie kończymy. Przy odpowiedniej pielęgnacji wielorazowych płatków kosmetycznych posłużą mi one przez kilka lat. Czyli podczas pierwszego roku straciłam 0,80 zł, ale już przez każdy następny rok oszczędzam 29,20 zł.

Używanie wielorazowych płatków kosmetycznych to około 30 zł oszczędności rocznie.

Czy niecałe 30 zł rocznie to dużo? To jeden obiad w barze mlecznym. Jednak to również 730 sztuk rocznie MNIEJ ŚMIECI. I ten argument do mnie trafia. A do Ciebie?

Zapraszam do dyskusji na naszą Facebookową grupę Naturalne kosmetyki, eko produkty bez spiny.


Mona – współtworzę yabooshko – drogerię ekologiczną