10 olejków eterycznych polecanych do aromaterapii

Aromaterapia to leczenie za pomocą olejków eterycznych. Dla poprawy własnego zdrowia (ciała i umysłu) warto wybrać odpowiednie substancje!

Olejki eteryczne wykorzystywane są w aromaterapii dla poprawy samopoczucia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Aromaterapia to forma medycyny niekonwencjonalnej polecana jako leczenie uzupełniające standardowego. Olejki eteryczne wnikają do ciała za pomocą porów skóry oraz poprzez drogi oddechowe. Jak już pewnie się domyślasz, głównie z tego powodu warto zadbać o to, aby substancje były naturalne oraz odpowiednio dobrane. Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin i są w 100% naturalne. Przy aromaterapii natomiast należy unikać olejków zapachowych – one nie są naturalne.

Ale zacznijmy od początku…

Aromaterapia – olejki eteryczne

W jaki sposób praktykować aromaterapię? Jakie są sposoby wykorzystania olejków eterycznych?

Aromaterapia, jak już wspomniałam, działa poprzez skórę oraz drogi oddechowe. Dzięki temu można ją stosować w różny sposób w zależności od potrzeby i możliwości.

Najprostsze sposoby aromaterapii.
 1. Inhalacja – najprostszym rozwiązaniem jest miseczka z bardzo ciepłą, parującą wodą, do której dodajemy kilka kropli wybranego olejku. Miseczkę można położyć w swoim najbliższym otoczeniu. Zapach będzie się wydobywał, dopóki woda będzie parowała.
 2. Kominek zapachowy – to ceramiczne naczynie podgrzewane świeczką (tzw. tealightem). W górnej partii kominku znajduje się miseczka lub wyżłobienie, w którym umieszcza się kilka kropli olejku eterycznego. Na dole z kolei jest miejsce na świeczkę. Pod wpływem temperatury zapach roznosi się po całym pomieszczeniu. Dodatkowo widok żywego ognia na każdego wpływa terapeutycznie.
 3. Dyfuzor (inaczej: nawilżacz powietrza) – posiada pojemnik na wodę i zasilany jest prądem elektrycznym, dzięki czemu wydobywa się z niego mgiełka pary. W większości dyfuzorów można regulować ilość pary, a wraz z nią wydobywających się olejków eterycznych. Przy zakupie tego produktu należy zwrócić uwagę na to, aby posiadał pojemnik dedykowany olejkom eterycznym.

Aromaterapia może być jeszcze bardziej skuteczna, gdy dołączymy do niej rozluźnienie mięśni.

 1. Kąpiel (po rozcieńczeniu z olejem) – tym sposobem możemy rozluźnić mięśnie jeszcze intensywniej, dzięki zanurzeniu się w ciepłej wodzie. Z kolei rześki prysznic może dodać nam energii, także wybierz sposób, który akurat potrzebujesz. Koniecznie musisz pamiętać o tym, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, a stosowanie nierozcieńczonej substancji może powodować poparzenia, alergie i wysypki. W związku z tym, aby korzystać z aromaterapii w kąpieli, należy kilka kropli olejku eterycznego rozcieńczyć w oleju (może być nawet słonecznikowy) a następnie dodać do kąpieli.
 2. Masaż (po rozcieńczeniu na przykład z balsamem lub olejem) – to połączenie korzyści fizykoterapii z aromaterapią. Esencje intensywnie wnikają do organizmu poprzez wcieranie w skórę, ale również poprzez ich wdychanie. Masaż skutecznie rozluźnia, a także zmniejsza stres i po prostu poprawia nastrój. Do masażu olejek eteryczny musi być rozcieńczony, aby nie podrażnić skóry. Wystarczy balsam, olej bazowy (np. kokosowy, czy z aloesu) lub zwykła oliwa z oliwek.
 3. Sauna – to jeden ze sposobów aromaterapii, który od razu pozwala się rozluźnić. Warto zwrócić uwagę na to, że systematyczne kąpiele w saunie zdecydowanie polepszają zdrowie fizyczne i psychiczne. Koniecznie zobacz artykuł: Jakie olejki eteryczne wybrać do sauny.

Jaki olejek eteryczny wybrać do aromaterapii? Poznaj 10 olejków eterycznych polecanych do aromaterapii.

 1. Olejek lawendowy – to chyba najbardziej znany olejek eteryczny polecany głównie do wyciszenia i przy problemach ze stresem, z zasypianiem lub ze zdrowym snem. Ma właściwości uspokajające i odprężające.
 2. Olejek eukaliptusowy – kolejny znany olejek eteryczny, często wykorzystywany przy leczeniu infekcji dróg oddechowych (ból zatok, katar). Ma działanie bakteriobójcze, kojące i orzeźwiające.
 3. Olejek z drzewa herbacianego – to substancja, która działa podobnie jak olejek eukaliptusowy – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu nadaje się do leczenia infekcji dróg oddechowych oraz trądziku.
 4. Olejek pomarańczowy – dzięki swojemu zapachowi dodawany jest często do naturalnych produktów do sprzątania. Ale poza tym ma działanie uspokajające i nadaje się dla osób, które cierpią na problemy ze snem.
 5. Olejek z drzewa różanego – ma właściwości łagodzące objawy menstruacji. Wykazuje również działanie tonizujące, dezodoryzujące i przywraca równowagę psychiczną.
 6. Olejek sosnowy – przede wszystkim zwiększa odporność organizmu, ale również pomaga w leczeniu infekcji dróg oddechowych.
 7. Olejek cytrynowy – to prawdziwy faworyt kosmetyki: reguluje sebum, powstrzymuje powstawanie zaskórników, jest bakteriobójczy i tonizujący. A w dodatku opóźnia starzenie skóry dzięki spowolnieniu rozkładu włókien kolagenowych.
 8. Olejek miętowy – ma właściwości przeciwbólowe oraz chłodzące, ale przydaje się również przy problemach gastrycznych.
 9. Olejek geraniowy – działa uspokajająco, antydepresyjnie, przeciwzakaźnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. A dodatkowo łagodzi bóle napięcia przedmiesiączkowego.
 10. Olejek cedrowy – to silny antyseptyk, łagodzący infekcje wirusowe. Dodatkowo działa antydepresyjnie, wspomaga leczenie trądziku i łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych.

Jaki olejek eteryczny dobrać do dolegliwości?

To teraz odwracam tabelę, aby łatwiej było dobrać olejek do dolegliwości 🙂

 1. Infekcja dróg oddechowych, katar, przeziębienie, kaszel – olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, sosnowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy, cynamonowy.
 2. Ból głowy – olejek lawendowy, miętowy, geraniowy, eukaliptusowy.
 3. Stres – olejek lawendowy, melisowy, różany, geraniowy.
 4. Problem z trawieniem – olejek cytrynowy, kminkowy, lawendowy, miętowy, różany, sandałowy, geraniowy.
 5. Bezsenność, problem z zasypianiem – olejek lawendowy, różany, geraniowy, mandarynkowy.
 6. Ból mięśni – olejek miętowy, lawendowy, rozmarynowy, cyprysowy.
 7. Trądzik – olejek z drzewa herbacianego, cedrowy, cytrynowy, jałowcowy, różany, sandałowy.
 8. Nadpobudliwość – olejek z melisy, cytrynowy, lawendowy, geraniowy, pomarańczowy.
 9. Lęki, zdenerwowanie – olejek lawendowy, pomarańczowy, z melisy, geraniowy.
 10. Zaburzenia seksualne, oziębłość – olejek ylang-ylang, rozmarynowy, geraniowy, paczulowy, cynamonowy.
Olejki eteryczne poprawiają zdrowie fizyczne i psychiczne.

Pamiętaj! Jeden olejek eteryczny pomaga na kilka dolegliwości.

Wybierz najlepszy dla siebie sposób aromaterapii: kąpiel, kominek, wizytę w saunie, a może po prostu dyfuzor. Olejki eteryczne ze względu na bogactwo swoich właściwości pomagają leczyć wiele schorzeń, które bardzo często wynikają ze stresu. Swoją przygodę z aromaterapią możesz rozpocząć od zakupu jednego olejku eterycznego odpowiednio dobranego do swoich problemów. Natomiast jeżeli chcesz mieszać ze sobą różne olejki, to koniecznie zerknij do artykułu: Jak łączyć ze sobą olejki eteryczne, aby ich zapach zachwycał?


Mona – współtworzę yabooshko – drogerię ekologiczną